ДИМЕНЗИИ НА NISSAN QASHQAI: ВНАТРЕШНИ И НАДВОРЕШНИ

A - ЦЕЛОСНА ДОЛЖИНА НА ВОЗИЛО

4,394mm

B - МЕЃУОСКИНО РАСТОЈАНИЕ

2,646mm

C - ЦЕЛОСНА ШИРИНА НА ВОЗИЛО

1,806mm

(СО ОТВОРЕНИ РЕТРОВИЗОРИ)

D - ЦЕЛОСНА ВИСИНА НА ВОЗИЛО

1,590mm

БАГАЖЕН КАПАЦИТЕТ

354

ЛИТАР - БЕЗ РЕЗЕРВНИ ТРКАЛА

1,671mm

A - MAX. ПРОСТОР НА БАГАЖНИКОТ. ДОЛЖИНА

1,096mm

B - MAX. ПРОСТОР НА БАГАЖНИКОТ. ШИРИНА

1,598L

MAX. СО СПУШТЕНИ СЕДИШТА - VDA

СИЛА И МОЌ БЕЗ КОМПРОМИС

НОВИОТ 1,3 l. БЕНЗИСКИ МОТОР

 

Достапен со максимална моќност од 140 или 160 КС, новиот мотор е дизајниран и конструиран да го зголеми задоволството при возењето, додека ја подобрува енергетската ефикасност во согласност со строгите европски стандарди. Покрај тоа што нуди намалена потрошувачка на гориво и помала емисија на СО₂  новиот мотор исто така обезбедува побрза реакција при пониски вртежи во минута, поголемо забрзување и побрзо / побезбедно престигнување за да го подобри градското возење.

ПОТРОШУВАЧКА
ПОТРОШУВАЧКА НА ГОРИВО
ПОГОЛЕМ
ПОЧЕТЕН ВРТЕЖЕН МОМЕНТ И МОЌНОСТ
ПОМАЛ
ЕМИСИЈА
ДИЗЕЛ
  Потрошувачка на гориво 
(L/100Km) (комбинирана), 
16”/17”/18” & 19"
CO2 (комбинирана), 
g/km 16”/17”/18” & 19"  
1,5 dCi 115 – 6-брзински рачен 3,8 - 4,2 100 - 110
1,5 dCi 115 – 7-брзински DCT 4,0 - 4,2 106 - 112
1,7 dCi 150 – 6-брзински рачен 4,7 - 4,8 123 - 127
1,7 dCi 150 – 6-брзински рачен 4WD 5,1 - 5,2 133 - 138
1,7 dCi 150 – автоматски 5,5 - 5,8 145 - 154

 

БЕНЗИН
  Потрошувачка на гориво 
(L/100Km) (комбинирана), 
16”/17”/18” & 19"
CO2 (комбинирана), 
g/km 16”/17”/18” & 19"
1.3 DIG-T 140 – 6-брзински рачен
5,3 - 5,7 121-130
1.3 DIG-T 160 – 6-брзински рачен 5,3 - 5,7 121 - 130
1.3 DIG-T 160 – DCT
5,4 - 5,8 122 - 131

 

СИЛА И МОЌ БЕЗ КОМПРОМИС

УШТЕ ПОДОБРИ ПЕРФОРМАНСИ

Понудата на моторите со  технолошки напредни перформанси , Ви овозможува поголема контрола на возењето. Овие мотори се дизајнирани со цел и за грижа кон  животната средина и помагаат во намалувањето на трошоците, истовремено нудат поголема моќност и вртежен момент за побрз одговор, побрзо забрзување и безбедно и точно претекнување.

image section

ПРОМЕНЕТЕ ЈА БРЗИНАТА

ИЗБЕРЕТЕ ГО ВАШИОТ NISSAN QASHQAI УПРАВУВАЧ

Заштедете гориво со електрично управуваниот погон на сите тркала на Nissan (достапен само за погон на сите тркала и 1.7-литарски dCi мотор), уживајте во брзиот одговор на менувачот со двојна спојка (достапен само за погон на предните тркала и предходно одбрани мотори) превземете ги работите во свои раце со шестстепен мануелен менувач.

Шестстепениот мануелен менувач Ви ја дава потребната моќност кога правите остри и прецизни промени со менувачот, но и непречена контрола.

Nissan QASHQAI е достапен со два вида автоматски менувачи:

  • Со елиминирање на фиксни брзини, CVT испорачува континуиран пораст на моќ и исто така вклучува и режим Еcо.
  • Претходно достапен само на GT-R суперавтомобилот на Nissan, DCT менувачот обезбедува моментално менување на брзини и зголемена ефикасност за спортско чувство.

ПОСТАВЕТЕ ГИ СИТЕ УСЛОВИ

ИНТУИТИВЕН ПОГОН НА СИТЕ ЧЕТИРИ ТРКАЛА

Благодарение на интелигентната подвижност на Nissan, новиот QASHQAI се прилагодува на променливите услови за момент со само едно трепнување на окото. На дожд и на снег, интелигентниот систем 4X4 автоматски ќе ја пренесе моќта на оние тркала на кои им е најпотребно.

image section 2
ИНТЕЛИГЕНТЕН СИСТЕМ 4X4

Интелигентниот погон со четири тркала го мери лизгањето на тркалото и моментално дистрибуира вртежен момент, така што до 50% е фокусирано на задните тркала.

НАЧИН НА ВОЗЕЊЕ

ПРЕЦИЗНО УПРАВУВАЊЕ

Ефективноста  и возбудата се комбинираат со стабилност и безбедност со цел да имате елегантно, динамично и приспособливо возење - QASHQAI не е само најпопуларен кросовер во светот, тој е СУПЕР SUV.

image section 3
image section 4
NISSAN QASHQAI: НАЧИН НА РАБОТА – ECO

 

Изберете ECO * режим за лесна заштеда на енергија, беспрекорно.

* Достапно само со автоматски менувач

 

Прикажаните слики се само илустрација. Во некои случаи, тие не го претставуваат возилото наменето за македонскиот пазар и не го  покажуваат специфичниот модел, опрема во пакувањето или специјалната понуда. Прикажаната опрема може да не е достапна или да е ограничена на специфичен пакет на опрема.